Léčba Downova syndromu

Downův syndrom nelze vyléčit, chorobu však lze v některých případech stabilizovat a snažit se vyléčit alespoň doprovodné nemoci.

Děti postižené Downovým syndromem trpí velmi často různorodými zdravotními problémy, které jsou doprovázeny vrozenými dispozicemi k určitým typům orgánového postižení. K nejrizikovějším zdravotním skupinám patří onemocnění srdce, trávicího i endokrinního systému.

Důkladná léčba a vyšetření by mělo začít již od narození dítěte, každý novorozence trpící chorobou Downova syndromu by měl být podroben důkladnému kardiologickému vyšetření. Srdce dítěte je nutné vyšetřit formou ultrazvukového přístroje, jelikož pouhým poslechem nelze zcela vyloučit srdeční vady.

Dítě je tedy již od narození podrobováno nejrůznějším vyšetřením, které provádí nejen dětský lékař, ale i specializovaní odborníci, jako je např. neurolog a kardiolog. Během vývoje se dítě musí podrobit několika diagnostickým testům, na základě nichž se ověří správnost rozvoje jednotlivých funkcí organismu. Mezi nejdůležitější testy patří vyšetření štítné žlázy, zraku a sluchu, jelikož právě tyto funkce je nutné začít okamžitě léčit.

Na psychiku dětí i dospělých jedinců má velmi pozitivní vliv specializovaná psychoterapie a zvláštní vzdělávací programy. Největším psychickým pozitivem, postiženého dítěte, je výchova vlastními rodiči, kteří jsou schopni zahrnout dítě láskou a speciální péčí. Naopak, mentální vývoj dětí, které jsou umístěny do specializovaných ústavů, je poznamenán nezvratnou diagnózou budoucího celkového rozvoje dítěte.

K důležitým léčebným procedurám patří ORT (orofaciální regulační terapie), která napomáhá ve schopnosti udržení jazyka v ústech. Součástí léčby je naučit dítě správně sát a polykat, regulovat jeho žvýkací funkce, upravit a stimulovat dýchání, normalizovat svalové napětí úst, rozvíjet řeč a celkový psychomotorický vývoj.

Kvalita léčby by měla být doprovázena konzumací potravinových doplňků, které jsou bohaté na vitamíny, minerály, aminokyseliny a antioxidanty. K nezbytným potravinovým prvkům patří i enzymy, které sklouží pro správnou funkci trávení a představují významné tukové doplňky. Pro zlepšení celkového psychického stavu je dobré dětem postiženým Downovým syndromem podávat aminokyseliny, čímž dochází ke snížení úrovně mentální retardace. Přísun těchto látek má pozitivní vliv na zlepšení řeči, koncentrace, sociálního chování, dochází ke zlepšení jemné i hrubé motoriky. Při dlouhodobém a pravidelném užívání aminokyselin se jedinci postižení Downovým syndromem mohou blíže srovnávat se zdravými vrstevníky.